خانه / دسته‌بندی نشده / نکات مهم برای نگهداری سالمند در منزل

نکات مهم برای نگهداری سالمند در منزل

با توجه به شرایط جسمانی که برای سالمندان در اثر کهولت سن و بیماری های مختلف پیش می آید، نیاز به افراد آموزش دیده در این حوزه را ایجاب می کند. پرستارهای بسیاری هستند که از سالمندان مراقبت می کنند اما برای اینکه از سالمند شما به خوبی و با رعایت نکات مراقبت شود بهتر است از شرکت های خدماتی که در زمینه نگهداری سالمند خدمات ارائه می دهند استفاده کنید. زیرا هر سالمند شرایط متفاوتی دارد که شرکت های خدماتی پرستاران خود را با توجه به آن شرایط آموزش می دهند. برای مثال برخی از سالمندان به فراموشی یا زوال عقل، ناتوانی حرکتی، مشکلاتی لگنی و … مبتلا هستند یا برای حمام کردن و توالت نیاز به کمک دارند. همچنین سالمندان از نظر عاطفی نیازمند توجه و محبت از سمت سایر افراد هستند. شرکت خدماتی سما گستر پارسا در زمینه مراقبت و نگهداری از سالمندان درمنزل، نگهداری و پرستاری از کودک و نوزاد، پرستاری از بیمار در منزل، اعزام خدمت كار جهت انجام امور منزل بهترین خدمات را ارائه می دهد.

امروزه با افزایش مشغله افراد و کار خارج منزل طولانی مدت بسیاری را بر آن داشته تا برای سالمندان خود پرستار اختیار کنند تا هم خیال خودشان از جانب سالمندانشان آسوده باشد هم به کار و مشغله های روزمره خود برسند.

برخی از مزیت های داشتن پرستار برای نگهداری سالمند

 • رسیدگی به تغدیه سالمندان: یکی از عوامل مهم در سلامتی سالمند، تغذیه است. نگهداری سالمند باید همواره توام با تلاش در درست کردن غذاهای مفید باشد زیرا با افزایش سن، بدن نیازمند یک سری مواد غذایی خاص می باشد. از طرفی چون سالمندان تحرک کافی ندارند اگر تغذیه آنها سالم نباشد منجر به افزایش وزن و به خطر افتادن سلامت آنها می شود.
 • نظافت شخصی: پرستار علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و نظات شخصی خود باید به نظافت سالمند هم رسیدگی کند. برای مثال برخی از سالمندان نیاز به استغاده از پوشک دارند لذا پرستار باید در این زمینه نکات مهم بهداشتی را رعایت کند تا سالمند دچار بیماری های عفونی نگردد.
 • افزایش اعتماد به نفس: با افزایش سن، توانایی های سالمند در انجام کارها کاهش می یابد و این امر در گذر زمان منجر به کاهش اعتماد به نفس سالمند می شود. پس برای حفظ اعتماد به نفس سالمند باید ذر کنار آن ها بود و به آنها در انجام امور کمک کرد که همین امر منجر به افزایش حس ارزشمند بودن او می شود.
 • تفریحات: سالمندان به دلیل کاهش توان حرکتی خود خیلی قادر به تنهایی قادر به تفریح نیستند و ماندن در خانه برای طولانی مدت روحیه سالمند را تضعیف می کند. برای همین سالمندان نیاز به یک پرستار دارند تا آنها را همراهی کنند یا در گفت و گو با آنها مشارکت کنند تا باعث دلگرمی سالمندان گرامی شود.
 • امورات مذهبی: نگهدار سالمند موظف است سالمند عزیزش را در اموری همچون وضو گرفتن، نماز خواندن،قرائت قرآن و انجام کلیه امور مذهبی کمک کند.
 • ورزش و سلامتی سالمندان: ورزش عامل سلامتی برای هر شخص است. ورزش برای سالمندان نیز از اهیمت ویژه ای برخوردار است. زیرا سالمندان به فعالیت های بدنی احتیاج دارند و این کار سبب می شود که از گردش خون در بدن آن ها افزایش یافته و فعالیت مغز و قلب آن ها بهتر صورت بگیرد. همچنین انجام ورزش از افسردگی در سالمندان نیز جلوگیری می کند. اما سالمندان برای انجام فعالیت های ورزشی نیاز به کمک دارند که پرستاران مجرب بهترین گزینه برای کمک به آنها هستند.
 • همراهی سالمند: پرستار در حین نگهداری سالمند وظیفه دارد تا او را در جاهای مختلف همراهی کند. زیرا در بسیاری موارد سالمند نیازمند ویزیتهای دوره ای پزشکی دوره و گاها مجبور است برای برخی فعالیت ها به بانک یا ادارات مختلفی رفت و آمد داشته باشد که به یک فرد نیاز است که او را همیشه همراهی کند.

 

وظایف پرستار سالمند در منزل

 • رسیدگی به امور درمانی و دارویی سالمندان
 • کنترل قند خون و فشار خون به صورت روزانه
 • تعویض لباس و رسیدگی به وضع ظاهری سالمند
 • مراقبت از زخم و تعویض پانسمان برای سالمند بیمار
 • نظارت و رسیدگی به امور نظافت و استحمام سالمند
 • رسیدگی به تفریح و انجام موارد موردعلاقه سالمند در اوقات فراغت
 • گرفتن آی وی لاین، تزریقات، مراقبت از پا در بیماران دیابتی
 • آشنایی با کمک‌های اولیه، احیای قلبی و گرفتن کنترل علائم حیاتی
 • نگهداری و مراقبت سالمندان از نظر روحی و جسمی توسط پرستاران متخصص

شرایط نگهداری از سالمندان

وقتی تصمیم به نگهداری سالمند در منزل می گیرید به این نکات توجه داشته باشید که محیط منزل از آرامش کافی برخوردار باشد. نحوه چیدمان منزل به گونه ای باشد که سالمندان در هنگام تردد در منزل دچار حادثه نشوند. از پرستار آموزش دیده و مجرب در زمینه نگهداری سالمند بهره گیرید. این نکته بسیار حائز اهیمت می باشد زیرا افراد سالمند به دلیل شرایطی که دارند نیاز به یک مراقبی دارند که شرایط آنها را به طور کامل درک کنند و پرستاران سالمند بهترین گزینه هستند. زیرا پرستاران تمامی جوانب از جمله بهداشت، تغذیه، ورزش، تفریح و … در نظر میگیرند و زمان کافی برای سالمندان اختصاص می دهند. در حالیکه افراد عادی به دلیل مشغله های روزمره نمی توانند وقت و توجه کافی را به سالمندان خود اختصاص دهند. همچنین توجه به استحمام و بهداشت سالمندان نیز اهمیت بسزایی دارد تا همواره سلامت بدن از طریق پاکیزگی را داشته باشند و دچار عفونت ها و بیماری های مختلف دیگر نشوند.

شرکت سما گستر پارسا با سابقه ۱۹ سال فعالیت در زمینه نگهداری سالمند و با بکارگیری کادری با تجربه در جهت فراهم کردن آسایش و راحتی عزیزانتان فعالیت می‌کند. اعزام پرستار سالمندان در شهر تهران بصورت کاملا تخصصی توسط شرکت خدماتی سما پارسا انجام می‌شود. مراقبت و پرستاری از سالمند نیازمند آموزش های تخصصی است. ما همواره نیروهای آموزش دیده را جهت نگهداری از سالمندان اعزام مینماییم. شما عزیزان می‌توانید پرستاری از سالمند خود را با خیالی آسوده و با اطمینان خاطر به شرکت سما گستر پارسا بسپارید.

حمایت عاطفی از سالمند

بسیاری از افراد بر این گمان هستند که سالمندان از سطح هوشیاری پایینی برخوردارند و نیاز به محبت هم ندارند، در صورتی که این فرضیه کاملا اشتباه است و سالمندان همه احساسات و عواطف را درک می کنند و بهتر است بگوییم سالمندی بیماری نیست. این یک مسأله‌ بسیار مهم است که باید آن را در رفتار با سالمندان در نظر داشت. همچنین توجه داشته باشید که سالمندی مرحله‌ای از چرخه زندگی است و مسائل رشدی خاص خود را هم دارد. در واقع پیر شدن به معنای پیر شدن سلولهاست و با افزایش سن تغییرات ساختمانی در سلول‌ها روی می‌دهد و به همین دلیل نیاز افراد به توجه و مراقبت بیشتر می‌شود. هر سالمندی ممکن است مشکلات و بیماری‌های جسمانی خاصی پیدا کند که نیاز به رسیدگی و درمان و مراقبت دارد اما در کنار آنها نباید از نیازهای عاطفی آنها غافل شد. اگر سالمند در شرایط خوبی باشد هم روحیه بهتری خواهد داشت و هم سلامت روان او می‌تواند روی جسمش هم تاثیر بگذارد و بیماری‌ها و مشکلات اجتناب ناپذیر سالمندی کمتر آزارش می‌دهد‎.‎

از این رو نگهداری سالمندان در منزل علاوه بر جنبه های مثبتی که برای سلامت جسمانی سالمندان به ارمغان می آورد، آنها را از نظر عاطفی نیز حمایت می کند. به همین منظور موسسه خدماتی سما گستر پارسا به پرستاران روش های محبت عاطفی را به خوبی می آموزد تا پرستاران با بهترین روش از سالمندان مراقبت کنند.


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خواندن ذهن نامزد، همسر و هر کسی که دوستش دارید

از کجا بفهمیم نامزدمان عاشق ما است؟ نشانه های خیانت احتمالی همسرتان به شما چیست؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *